Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna

100. Rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Utworzono dnia 21.01.2021

 

Krzysztof Kamil Baczyński przyszedł na świat w Warszawie 22 stycznia 1921 roku, a zmarł 4 sierpnia 1944 roku. Był synem Stanisława Baczyńskiego - krytyka literackiego, żołnierza Legionów Polskich, oficera Wojska Polskiego oraz Stefanii z domu Zieleńczyk –  kobiety starannie wykształconej, nauczycielki i autorki podręczników. Od najmłodszych lat rodzice wpajali Krzysztofowi miłość do ojczyzny i uczyli go patriotyzmu. Był dzieckiem chorowitym i słabym. Miał astmę, co w połączeniu z jego słabym sercem i nie najlepszą kondycją ogólną owocowało stałym zagrożeniem gruźlicą.

W 1933 roku Baczyński rozpoczął naukę w warszawskim Gimnazjum im. Stefana Batorego. Podczas pobytu w szkole średniej związał się z lewicową organizacją młodzieżową "Spartakus". Używał wtedy pseudonimu "Emil". Z tego też okresu pochodzi pierwszy znany jego wiersz - "Wypadek przy pracy" (1936). Był średnim uczniem, nawet język polski nie był jego mocną stroną. Świetnie rysował, co stało się jego największą pasją. W 1939 roku zdał maturę. Radość przyćmiła śmierć ojca - 27 lipca. Gdyby nie to przykre wydarzenie w życiu Baczyńskiego, oraz wybuch wojny, z pewnością studiowałby we Francji, dokąd miał się udać. Od tej pory zmieniła się tematyka wierszy Krzysztofa na bardziej mroczną. Cały czas w jego życiu najważniejszą osobą pozostawała matka. W warunkach okupacyjnych zdecydował się sabotować rozporządzenie niemieckie i pozostać po aryjskiej stronie. Nie zamieszkał zatem w getcie, pomimo swoich żydowskich korzeni. Dorywczo pracował, aby utrzymać siebie i matkę.

3 czerwca 1942 roku poślubił Barbarę Drapczyńską, która była bohaterką jego wielu wierszy miłosnych. W czasie II wojny światowej był aktywnym uczestnikiem polskiego ruchu oporu, co nie przeszkadzało w rozwijaniu jego pasji, jaką była liryka.

Od jesieni 1942 do lata 1943 roku kształcił się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował polonistykę. Zdecydował się jednak przerwać naukę na rzecz działalności konspiracyjnej. W 1943 roku rozpoczął służbę w plutonie "Alek”, a następnie kompanii "Rudy" batalionu "Zośka". Wraz z kolegami należał do Szarych Szeregów.  Brał także czynny udział w wielu akcjach organizowanych przez Polskie Podziemie. 27 kwietnia 1944 roku uczestniczył w wysadzaniu niemieckiego pociągu pospiesznego. Następnie odesłano go na szkolenie w plutonie "Alek". W lipcu 1944 roku wstąpił do batalionu "Parasol" i został zastępcą dowódcy III plutonu 3. kompanii. 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego poległ od wrogiej kuli niemieckiego snajpera na posterunku w Pałacu Blanka. Miał zaledwie 23 lata.

W ciągu swojego krótkiego życia używał pseudonimów: "Jan Bugaj", "Krzysztof Zieliński", "Piotr Smugosz", "Emil" i "Jan Krzyski". Jako poeta reprezentował nurt pokolenia Kolumbów, do którego należeli również Tadeusz Gajcy czy Tadeusz Borowski. W sumie wydał ponad 500 wierszy, zachowały się również jego opowiadania oraz poematy. Do najważniejszych utworów Baczyńskiego należą: "Elegia... o [chłopcu polskim]", "Deszcze", "Z głową na karabinie" czy "Na moście w Avinion". Stał się inspiracją dla wielu twórców kolejnych pokoleń. 

W kilka dni po śmierci Krzysztofa życie straciła jego młoda żona. Zginęła z tomikiem wierszy męża w dłoni... Pośmiertnie Baczyński został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i Medalem za Warszawę.

Krzysztof Kamil Baczyński jest jednym z pięciu patronów roku 2021 ustanowionym przez Sejm RP.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 59

W poprzednim tygodniu: 84

W tym miesiącu: 155

W poprzednim miesiącu: 440

Wszystkich: 11771