Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) - patron roku 2021

Utworzono dnia 10.09.2021

 

24 września 2021 r. przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. W uznaniu zasług twórcy dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Norwid był poetą tak zwanego drugiego pokolenia romantyków. Był myślicielem oryginalnym, tak oryginalnym, że niezrozumiałym dla ówczesnych, i co za tym idzie, niepopularnym i ubogim za życia. Był uważany za jednego z najtrudniejszych polskich poetów, za ostatniego wielkiego romantyka, pierwszego pozytywistę, którego twórczość ma charakter. Wielu sądzi, że jego utwory czyta się tak samo jak utwory XX-wiecznych poetów. I że bez niego nie byłoby współczesnej poezji. Pomimo, że Norwid jest znany, to chyba ciągle jeszcze niewystarczająco dobrze.

Norwid urodził się 24 września 1821 roku na Mazowszu, we wsi Głuchy (wcześniejsze formy nazwy: Laskowo-Głuchy i Laskowo Głuchy) koło Radzymina.

Przeważającą część życia Norwid spędził z dala od (będących pod zaborami) ziem polskich. W 1842 roku rozpoczęła się jego podróż po Europie, która z czasem przerodziła się w przymusową emigrację. Odwiedził m.in. Wenecję, Florencję, Rzym, Berlin, Brukselę, Paryż, Londyn. Opuściwszy na krótko Europę, udał się także na pewien czas do Nowego Jorku. Ostatecznie zamieszkał w Paryżu, gdzie żył w biedzie, utrzymując się z wykonywania prac dorywczych.

Twórczość Norwida nie była zbyt entuzjastycznie przyjmowana za życia autora i nie przyniosła mu wówczas zbyt dużej popularności. Niezbyt liczne dzieła ukazywały się zarówno na ziemiach polskich, jak i za granicą (np. w Paryżu i Lipsku).

Norwid powszechnie znany jest głównie jako poeta, ale twórczość poetycka stanowi tylko część z jego bogatego dorobku.  Był również m.in. prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, filozofem, grafikiem i malarzem. Tworzył m.in. za pomocą tuszu (piórem i pędzlem), farb akwarelowych, ołówka i kredek.

Dzieła plastyczne Norwida mają różną tematykę – przedstawiają np. ludzi, zwierzęta, rośliny i obiekty architektoniczne.

Ostatnie lata życia Norwid spędził w Domu Świętego Kazimierza – przytułku dla weteranów, sierot i ubogich, założonym i prowadzonym w Paryżu przez polskie środowiska emigracyjne. Dziś dzieła Norwida, choć przez wielu uważane za trudne, cieszą się wielkim uznaniem.

Od końca lat 60. XX w. twórczość Norwida popularyzował Czesław Niemen, wykonując teksty utworów poety do własnej muzyki. Przykładem jednym z  najbardziej znanych utworów jest "Bema pamięci żałobny rapsod" - ukazał się on na płycie "Niemen Enigmatic". Wielu historyków uważa Norwida za twórcę, który wyprzedził swoją epokę.

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Cypriana Kamila Norwida.

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 94

W poprzednim tygodniu: 142

W tym miesiącu: 532

W poprzednim miesiącu: 696

Wszystkich: 27718