Wszystkiego najlepszego Drogie Kobiety
Międzynarodowy Dzień Kobiet ma długą historię. Po raz pierwszy świętowano go w 1910 roku, a genezy upatruje się w protestach kobiet pracujących w fabrykach w Nowym Jorku. Ten dzień miał promować równouprawnienie polityczne i ekonomiczne kobiet.
W Polsce Międzynarodowy Dzień Kobiet był powszechnie obchodzony w czasach PRL. Paniom wręczano wówczas w zakładach pracy upominki; co roku obowiązkowo były to goździki i rajstopy. Były też okolicznościowe przemowy i akademie. Po upadku komunizmu tradycja pozostała, choć utraciła propagandowy wydźwięk. Młode pokolenie obchodzi je nieobciążone skojarzeniami z PRL-owskimi zwyczajami. Po okresie PRL święto utraciło swój propagandowy charakter, a wielu uważa je za relikt minionej epoki. Dziś święto jest przede wszystkim okazją do docenienia i okazania szacunku kobietom.
W polskiej historii zapisało się wiele charyzmatycznych, odważnych i inteligentnych kobiet, które swoimi osiągnięciami i decyzjami wpłynęły na losy rodaków. I choć ich wybitne zasługi są niepodważalne, to bywa, że historie niektórych zostały zapomniane. Dziennikarka, pisarka i wokalistka Anna Dziewit-Meller postanowiła to zmienić. Odkurzyła życiorysy niezwykłych Polek i zebrała je w książce "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy". Zajrzyjcie razem z nami do pasjonującej historii kobiet, które zdecydowanie wyprzedzały swoje czasy. Według nas to obowiązkowa pozycja każdej dziewczynki, której rodzice chcą nauczyć wiary w swoje możliwości a także każdej dorosłej kobiety. Zapraszamy do lektury.